Vzhledem k častým dotazům a opakujícím se chybám při zapisování revírů a úlovků do povolenky k lovu ryb bychom rádi připomněli základní pravidla. Správné vyplňování povolenky je nejen povinností každého rybáře, ale také důležitým nástrojem pro evidenci a řízení rybářského hospodaření. Jak tedy správně postupovat?
Před zahájením rybolovu je každý držitel povolenky povinen zapsat datum lovu a číslo rybářského revíru do příslušné rubriky v povolence. Tyto údaje je nutné vyplnit vždy před nahozením udice, a to i v případě, že rybář neplánuje ponechání úlovku.
Často se v praxi setkáváme s nesprávně uvedeným číslem revíru (doporučujeme si jej předem ověřit v soupisu revírů). Nejvíce chybných zápisů bylo zaznamenáno v rámci ÚS města Prahy a Středočeského ÚS, a to zejména u rybářů lovících na toku řeky Labe. Upozorňujeme, že uživatelem revírů Labe 20 a Labe 20A je ÚS města Prahy, kdy první trojčíslí v čísle rybářského revíru je 401 (Labe 20 - 401 029; Labe 20A - 401 032). Uživatelem navazujících revírů na toku Labe, tedy Labe 19 a Labe 21, je MO Čelákovice a MO Nymburk, kdy první trojčíslí v čísle rybářského revíru je 411 (Labe 19 - 411 051, Labe 21 - 411 053). Obdobně bylo množství chybných zápisů zaznamenáno na revíru Vltava 10-14 ÚN Slapy, kde uživatelem tohoto revíru je ÚS města Prahy a správný číselný zápis je tak 401 022.
I když převážná většina revírů ČRS má šesticiferné označení (např. č. 481 501, ÚN Orlík), došlo k předtištění políček ve formátu povolenky A4 v části pro zapsání čísla revíru na 8 cifer, které mají některé státní správou vyhlášené revíry např. revír č. 06 441 087, Slatina. V případě zapisování čísla revíru s obvyklým šesticiferným číslem se doporučuje zapsání čísla revíru tak, že číslo bude v políčkách zarovnané směrem doprava. Při zapisování šesticiferného čísla dojde tedy k vynechání prvních dvou políček a první číslo se napíše od třetího políčka.
Často se také setkáváme s dotazem, když rybář zapíše úlovek nebo do příslušného řádku zapíše svou kontrolu rybářská stráž, zda je rybář povinen předepsat další řádek. V tomto případě není nutné vyplňovat další řádek povolenky, ten by rybář vyplnil až v případě úlovku, který by musel být v povolence samozřejmě zapsán. Není tak potřeba znovu předem vyplňovat další řádek se stejným datem a číslem revíru a připravovat se tak zbytečně o volné řádky.
Přisvojený úlovek kapra obecného, amura bílého, štiky obecné, candáta obecného, bolena dravého, sumce velkého a ryb lososovitých zapisuje osoba provádějící lov bezprostředně po jejich ulovení včetně jejich délky a hmotnosti. V případě přisvojení ostatních druhů ryb zapisuje osoba provádějící lov bezprostředně po ulovení pouze druh ryby; počet kusů a celkovou hmotnost zapisuje po skončení nebo přerušení lovu před odchodem od vody.
V souladu s platnou legislativou tak zapisujeme tzv. vyjmenované ryby, mezi které patří od roku 2024 také amur, bezprostředně po jejich ulovení, včetně jejich délky a hmotnosti a počtu kusů. Prakticky to znamená, že v případě ulovení takového druhu ryby musí být celý řádek bezprostředně vyplněn. Často se setkáváme např. s chybným zápisem lososovitých druhů ryb, kdy i v případě např. pstruha duhového musí být každá ryba vyplněna jednotlivě na samostatný řádek. Stejně tak nezapomínejte odlišit v zápisu do povolenky pstruha obecného a pstruha duhového např. uvedením počátečního písmene druhového jména, tedy "PSTRUH D.".
V případě ulovení ostatních druhů ryb, prakticky např. cejn velký, lín obecný, okoun říční, ad. zapisujeme po ulovení v případě ponechání úlovku pouze druh ryby, počet kusů a celkovou hmotnost úlovku zapisujeme po skončení lovu nejpozději před odchodem od vody. Prakticky ulovíme např. cejna, do kolonky druh ryby zapíšeme cejn, ulovíme ještě další tři cejny, při jejichž ulovení již do povolenky nic nezapisujeme. Po skončení lovu pouze vyplníme počet kusů, tedy celkem 4 a celkovou hmotnost např. 2 kg.
Pokud si rybář nepřisvojil žádnou rybu, nadále platí povinnost před zahájením lovu v jiném revíru nebo v dalším dnu řádek proškrtnout.
Pozor si v případě zapisování úlovků musíme dát na bližší podmínky výkonu rybářského práva jednotlivých uživatelů rybářských revírů ČRS, kde může vniknout pro zápis úlovků zpřísnění. Typickým příkladem jsou např. revíry Jihočeského ÚS, kde u přisvojených ryb, které mají stanovenou nejmenší lovnou míru, je osoba provádějící lov povinna zapsat zvlášť pro každou jednotlivě, délku a hmotnost.
Děkujeme všem rybářům, kteří věnují řádnou péči správnému zapisování úlovků.
Petrův zdar!